8 tipp, és az akku tovább bírja!
Ha Ön is unja a folyton lemerülő akkuk és elemek miatti problémákat, érdemes megfogadnia a most következő egyszerű tippeket!
Tudta? Csupán néhány egyszerű szabály betartásával meg tudja hosszabbítani készüléke feltöltéstől számított üzemidejét, és akár hónapokkal meg tudja növelni az akkumulátorának élettartamát! Olvassa végig és alkalmazza a tippjeinket, hogy ritkábban lássa az „alacsony töltöttségű telep” üzenetet, és ritkábban kelljen új akkut vásárolnia!
1 – Tiszta érintkezők
Univerzális probléma, hogy az akkuknak és elemeknek az érintkezői idővel oxidálódnak. Ez a réteg ellenállást képez a készülék és a telep között, emiatt a készülék feltöltése nem lesz olyan hatékony, és az üzemidő drasztikusan lecsökkenhet. Szélsőséges esetekben a készülék ki is kapcsolódhat, mivel a vastag szennyeződésréteg szigetelőként működik.
Körülbelül fél évente érdemes az akkumulátor és a készülék érintkezőit megtisztítani egy puha csiszolópapírral. A szennyeződések és az oxid réteg eltávolítása után a felületek ismét fényesen csillognak, az elektromos kapcsolat tökéletes lesz, a készülék ismét hibátlanul működik.
2 – Az akkuk feltöltése, amit 88% rosszul csinál!
2012-ben végeztünk egy felmérést, aminek az eredménye elképesztő volt. A megkérdezettek 88 százaléka a készülékek bekapcsolt állapotában tölti fel az akkumulátorokat, sőt, rengetegen egyszerre használják telepről és hálózati töltőről a hordozható számítógépüket. Ennek az eredménye nem más, mint az akku üzemidejének fél év alatt 50-60 percre, 1 év alatt akár 5-10 percre történő csökkenése.
Az ilyen mértékő károsodás elkerülése érdekében az akkut csak a készülék kikapcsolt állapotában töltsük, és ha az eszközt hálózatról használjuk, inkább távolítsuk el az akkut. A teljesen feltöltött és eltávolított akkumulátort érdemes 3 havonta teljesen lemeríteni és ismét feltölteni, így évekig üzembiztos marad!
3 – Tanácsok hordozható számítógépekhez
A laptopok nagyon sok fölösleges energiát emésztenek fel, de néhány lehetőség beállításával optimalizálni lehet a készüléket. Ezeket a tippeket az asztali számítógépek beállításához is érdemes megfogadni.
A processzort nagyon leterheli a sok háttérben futó program, ezek idővel felhalmozódhatnak a gépen, ezért időnként érdemes szelektálni közöttük, de a legjobb, ha nem szemeteljük tele a gépünket, és csak azokat a szoftvereket telepítjük, melyekre valóban szükségünk van.
Az energiagazdálkodási lehetőségeket is érdemes alaposan áttekinteni, az ott található opciókkal is sok idő adható az üzemidőhöz. Itt lehet többek között beállítani a hibernáció lehetıségét is. A gépet a munka befejeztével ne kapcsoljuk ki, hanem hibernáljuk. Ilyenkor a memória teljes tartalmát a merevlemezre menti az operációs rendszer, és bekapcsoláskor ugyanonnan folytathatjuk a munkát, ahol abbahagytuk. Az
indítási procedúra sokkal rövidebb lesz, ezzel is energiát spórolunk.
A merevlemezen a fájlok idővel több részre osztva tárolódhatnak, mivel egy régebbi dokumentum szerkesztésekor hozzáadott új tartalom nem menthető fizikailag közvetlenül az eredeti tartalom mellé, mert az a terület már foglalt lehet. Ilyenkor az olvasófej hosszú és fölösleges utat jár be. Rendszeresen futtassunk a merevlemezen töredezettség-mentesítést, vagy állítsuk be automatikusan ütemezettre ezt a feladatot. A gépünk is gyorsabb lesz, és kevesebb energiát használ fel.
Ne akadályozzuk a hűtést, tartsuk tisztán a légcsatornákat. Idővel porréteg rakódhat a hűtőventilátorra, ami a hő áramlását akadályozza, a gépet hangosabbá teszi, és a magasabb fordulatszámon működő hűtőventilátor több energiát emészt fel. Ráadásul a processzor is több energiát használ, és a magasabb hőmérsékleten lassabban működik. Ha már a sűrített levegős porkifújás nem segít, akkor egy számítástechnikai üzlet szervize pár ezer forintos áron elvégzi a portalanítást, amit évente ajánlott kérni.
Forrás: www.akkuk.hu