Windows vs Linux
Az emberek többségében felmerül a kérdés, hogy vajon melyik operációs rendszert érdemesebb használni a számítógépünkön. Vagy egyáltalán mi az az operációs rendszer?
Azt jó tudni, hogy minden számítógép vásárlásakor maga a „vas" megvásárlása még nem elégséges ahhoz, hogy dolgozni, játszani, vagy egyáltalán bármit tudjunk a gépünkkel csinálni.
Minden esetben szükségünk van egy olyan operációs rendszerre, amely fut a gépünkön, ami segítségével tudunk akár internetezni, dokumentumokat olvasni, vagy létrehozni, stb. A legismertebb ilyen operációs rendszer a Windows. Azt nem árt tudni, hogy ha gépet veszünk a Windows nem jár vele alapból. A Windows ugyanis a Microsoft terméke, nem ingyenes, magyarul pénzbe kerül. Így a gép hardveres árán túl a szoftverekért is fizetnünk kell. De persze mindennek létezik ingyenes használata, a Windowsnak is van. Ennek a neve a Linux.
A következő sorokban összegeztük a legfontosabb különbségeket a két rendszer között, amely szóba kerülhet az átlag felhasználók körében:
Érvek:
A Windows sok esetben talán felhasználóbarátabb, mint a Linux. A Windows jobban támogatja a hardverek működését, jobban kilehet használni a hardvereket Windows alatt. (Persze a Linux is tökéletesen teljesít ezeken a területeken is)
Ellenérvek:
A Windows zárt forráskódú. Megvásárolt rendszerünkbe nem nyúlhatunk bele (nem is tudunk, hacsak nem vagyunk nagyon profik). Bárki, aki módosít rajta, törvénysértést követ el. Tűzfal és vírusirtó hiányában az internetre kötött gép rendkívül sebezhető, néhány óra alatt megfertőződhet. A szoftverek esetében gyakori a lefagyás esélye és a rendszer szétesése.
Gyakorlatilag a vezérlőpulton keresztül használhatjuk a Windows által „korlátolva" felkínált beállításokat.
Ma több Windows verzió létezik a piacon, a legelterjedtebb a Windows 10 Home és Professional változata, illetve az újabb gépek esetében a Windows 11.
Linux (Ubuntu)
Érvek:
Nyílt forráskódú rendszer. A Linuxba bárki belenyúlhat és jobbá (vagy rosszabbá) teheti azt, minden apró darabja a végsőkig konfigurálható. Ami a legpozitívabb különbség a Windows-zal szemben az, hogy szabadon és ingyen terjeszthető, letölthető. Linuxra (egyelőre) alig léteznek vírusok, az interneten keresztül sem olyan sebezhető, mint a Windows.
Ellenérvek:
Linuxban a hardverek nagy részéhez beépített driver van, ami a Linux kernel része, nem kell külön telepíteni. Ez azért van, mert a hardvergyártók általában nem adnak ki Linuxos drivert és ezért a Linux közösség fejleszti őket. Ezért előfordulhat, hogy bizonyos hardverek Linuxon nem teljes értékűen, vagy egyáltalán nem működnek.
A Linuxot gyakran azért kritizálják, mert nem minden hardverre alkalmas. Sok gyártó nem teszi fel az általa előállított számítógépekre.
A legismertebb, legelterjedtebb Linux verzió, az Ubuntu névre hallgató szoftver, mely ingyenesen letölthető a www.ubuntu.hu oldalról. Nagyjából úgy néz ki, mint egy Windows rendszer és a működése is nagyon hasonló. Ezért bátran ajánljuk akár kezdőknek is.