Óvjuk a gépet! Mire kell odafigyelnünk a használat során?
Ha számítógépünket biztonságosan, megbízhatóan és gyorsan szeretnénk használni a legfontosabb dolog az operációs rendszerünk rendszeres karbantartása.
A legtöbb számítógépen Windows operációs rendszer fut, melyeket sajnos rendszeresen támadnak különböző elektronikus vírusok, amelyek ellen védekeznünk kell.
De hogy?De mielőtt ebbe belevágnánk, tisztázzuk, mi is az a vírus, kémprogram?
A vírusok olyan apró ki programok, amelyeknek elsődleges célja a számítógép feletti irányítás átvétele. Nap, mint nap készülnek új vírusok, melyek a számítógép, vagy épp a Windows gyenge pontjait igyekszenek megtámadni, majd azon keresztül bejutva akár tönkretenni a gépünket. De miért jó ez egy vírust készítő programozónak? Alapvetően azzal, hogy bejut a gépünkre akár adatokat lophat el, vagy úgy használhatja gépünk erőforrásait a saját céljaira, hogy nem is tudunk róla. De léteznek olyan vírusok is, amelyek kifejezetten rosszindulatúak, azaz egyetlen céljuk a gépünk tönkretétele.
Hogyan tudunk védekezni mindezek ellen?
Használjuk a Windows beépített automatikus frissítéseit , amely lehetővé teszi, a legújabb funkciókat a gépünkön. Legyen az vírusirtó adatbázis vagy operációs rendszerfrissítés. A Windows fejlesztői is folyamatosan javítják a Windows esetleges hibáit, melyeket rendszeresen közzétesznek az Interneten, és amelyeket érdemes időről-időre telepíteni a gépünkre.
Legyen védelmünk a vírusok ellen!
A vírusok keresése és törlése nem egyszerű feladat. Ezért ma már léteznek úgynevezett vírusirtó, illetve védekező szoftverek, amelyek megtalálják és letörlik a vírusokat, de ha feltelepítjük őket, akkor védik is a gépet az új vírusok településétől.
A mai vírusirtó programok között is találunk fizetősöket és ingyeneseket is, van amelyik hatékonyabb és van amelyik kevésbé az. A legjobb programok között tartják számon az AVG és a NOD32 valamint az AVAST programokat. A NOD32 programot 30 napos próbaidővel telepíthetjük a gépünkre (azaz csak 30 napig véd), az Avast és AVG teljesen ingyenesen óvja gépünket.
A vírusok mellett a kémprogramok és reklámprogramok (spyware és adware) okozhatnak gondot. Ezek a szoftverek a legveszélyesebbek a sebességcsökkenés szempontjából, ha ugyanis elég sok gyűlik össze belőlük, akár a teljes CPU időt lefoglalhatják, azaz teljesen megbéníthatjék gépünket. Ezek elkerülésére az Adaware 2007 Free és a Spybot Search & Destroy ingyenes programok a legalkalmasabbak, melyek kiküszöbölhetik ezt a problémát is.
Jelszó?
Fontos a számítógépünk használata során a jelszavak kérdése. Az igazán megbízható jelszavak számok és betűk, mi több, kis- és nagybetűk keverékéből állnak, s a legjobb, ha nem tartalmaznak értelmes szavakat (születési dátumról már ne is beszéljünk!). Ha valóban teljes biztonságra vágyunk, gyakran cseréljük a jelszavakat.
Ne nyissunk meg, ne nézzünk meg, ne indítsunk el nem várt e-mail csatolmányt, s erre még akkor is figyeljünk, ha az e-mail egy ismerősünktől érkezik. Elképzelhető ugyanis, hogy ő is csak egy lánclevelet küld nekünk tovább, sőt lehet nem is tud róla!
Soha ne fedjünk fel bizalmas személyes vagy pénzügyi információkat, csak akkor, ha meggyőződtünk arról, hogy valóban jogosan kérték tőlünk. (Pénzintézeteink egyébként gyakran figyelmeztetnek arra, hogy sosem kérnek tőlünk e-mailben PIN-kódot, azaz ha ilyen kérés érkezik, inkább legyünk gyanakvóak.)
Azért ne ijedjünk meg. Ha felrakunk egy megbízható vírusirtó és esetlegesen egy kémprogram eltávolító programot, akkor nagy valószínűséggel sosem lesz problémánk a számítógéppel.