Hogyan válasszunk számítógépet?
Manapság már elsősorban nem az a kérdés, mire lehet használni a számítógépet, hanem hogy melyik felel meg leginkább a saját céljainknak.
Mindenkinek van egy olyan terület, amely előbb-utóbb elég fontos ahhoz, hogy beruházzunk kisebb-nagyobb összeget egy számítógépre, notebookra. De milyen szempontokat érdemes figyelembe vennünk a kiválasztásnál, különösen ha még járatlanok vagyunk ezen a területen?
Notebook kontra asztali számítógép
A notebookok manapság jó alternatívát jelentenek akár az asztali gépek helyett is, tekintve, hogy egyre olcsóbbak, és megbízhatóbbak. vegyünk néhány dolgot figyelembe, mielőtt notebook beszerzése mellett döntünk az asztali gép helyett.
- Viszonylag könnyűek (2-6 kg), ezért bárhova magunkkal vihetjük
- Tápegységük miatt útközben is használhatóak
- Könnyen áthelyezhetőek házon belül is (pl. tévé elé is ülhetünk vele)
- Könnyen elrakható egy fiókba - szekrénybe, ha nem akarjuk hogy a nappali közepén legyen
- Sok notebookban alapfunkció a széleskörű hálózati csatlakozás (modem, LAN, WLAN)
- Kisebb áramfogyasztás
Ami viszont ellene szólhat:
- Egy asztali géphez képest drágább az ugyanolyan erős notebook
- A táp azért nem bírja végtelenségig, legtöbbször ez 2-3 óra maximum, energiabeállítástól függően
- A netbookok nagyon ideálisak utazáshoz, az apró billentyűk viszont nehezen használhatóak, főleg vastag ujjakkal rendelkezőknek
- Egy notebooknál kötöttebbek a bővítési lehetőségek, és költségesebb is
- Többet veszít a használat során az árából, mint egy asztali gép
- A billentyűzete sokaknak nem kényelmes, a monitorát pedig fárasztó nézni, hiszen többnyire a nyaknak lefelé kell állnia hozzá. Ezeket orvosolhatjuk külső billentyűzettel és monitorral, de akkor plusz költségről beszélünk
Új vagy használt számítógép?
Mind a notebook esetében, mind az asztali számítógépnél lehetőségünk van az új gép helyett az általában jóval kedvezőbb árú használt számítógépet beszerezni. Ha nem akarunk csalódni, néhány szempontot itt is érdemes figyelembe vennünk.
- Ha gyereknek vesszük, akkor nem létezik olyan, hogy egyszerű, olcsó játékgép. A gyerekek legtöbbször a legújabb, legkidolgozottabb játékot szeretnék a számítógépen játszani, vagyis ha ajándékba szeretnénk adni gyereknek, akkor tudnunk kell, hogy a játékhoz nem a leggyengébb, hanem gyakran a legerősebb számítógép kell
- A használt számítógép jellegéből adódóan nem a legújabb alkatrészekből áll. A bővíthetősége ezért valamivel kötöttebb, de nálunk például az nem okoz gondot, ha memóriát akar valaki növelni egy használt gépben
- A használt számítógépnél nagyon fontos hogy kitől vesszük, mennyire megbízható. Ha egy barátunk adja el, mindkettőnknek kellemetlen szituáció lehet, ha néhány nap alatt elromlik vagy tönkremegy egy alkatrész
- Ha szaküzletből vesszük, az ottani szakemberek megvizsgálják a hardver működőképességét, és garanciát is vállalhatnak rá. Mi az üzletünkben és a webáruházunkban vásárolt használt számítógépekre, notebookokra és monitorokra 1 év garanciát vállalunk!
- A kompletten kapható asztali számítógépek rendszerint nyugat-európai irodákból lecserélt konfigurációk. A nálunk található gépek például angol-holland-német területről érkeznek. Ezek legtöbbször továbbra is tökéletesen használhatóak általános irodai célokra, lecserélésük leggyakoribb oka nem az, hogy rosszak, hanem hogy által vállalt garancia és támogatás (általában 3-5 év) lejárt.
Mire használjuk a számítógépet?
A fentiekben már említettük, hogy a legkisebb igénybevételről az általános irodai alkalmazások és a böngészővel való internetezés esetén beszélhetünk, vagyis ha ilyen célra kell nekünk egy számítógép, gyakorlatilag a fenti szempontok szerint szabadon választhatunk nekünk megfelelőt.
Amennyiben speciális programot akarunk használni a gépen, pl. Photoshop, AutoCad, stb. érdemes tájékozódnunk a program igényeiről. A programoknál általában meghatároznak minimális és ajánlott konfigurációt, melyben pontosan le van írva, hogy milyen gépen fog megfelelően futni a program. Ahogy a neve is mutatja, a minimális mindenképp szükséges a futtatásához, de érdemes inkább törekednünk az ajánlott konfiguráció elérésére vagy meghaladására, mert ez jelentősen javíthat a program futásának gyorsaságán, és így a munkánk hatékonyságán.
A játékoknál is létezik ilyen elvárt konfiguráció, ami alapján el tudjuk dönteni, megfelelő lesz-e mondjuk egy notebook vagy egy használt asztali gép hozzá. A néhány évvel ezelőtti játékoknál meglehet, hogy az általunk megvenni kívánt gép volt a csúcskategória képviselője, ezért semmi problémát nem okoz az akkori játékok futtatása neki. A gond a legújabb, még erősebb hardvereken kívánó játékoknál jelentkezik.
A családi büdzsé
Akár új, akár használt számítógépre szánjuk el magunkat, annak bele kell férnie a családi büdzsébe, vagy ha irodai célra vesszük, akkor is gazdaságosnak kell lennie.
Nem szerencsés az sem, ha olyan gépet veszünk ami nem felel meg a céljainknak, de ugyanígy értelmetlen pénzkidobás, ha egy „erőművet" veszünk egy egyszerű feladatra.
Vannak irodák, ahol alkalmanként, vagy általános feladatokra kell használni a számítógépet, ott jó megoldás lehet néhány egyforma használt komplett gép, melyek karbantartását is segíti így az egységes konfiguráció. (szükséges meghajtóprogramok, a driverek pedig tőlünk is beszerezhetőek interneten)
Ha már van otthon a családban egy számítógép, de a feleségünk (férjünk) vagy a gyerekek is gyakran használnák internetezésre, film nézésre vagy levelezésük kezelésére, akkor pedig jó megoldás lehet egy praktikus notebook vagy egy második, használt gép beszerzése is.